Absolwent gdańskiej Akademii Medycznej gdzie pracował od czasu ukończenia studiów do roku 2009 jako koordynator prac grupy leczenia przepuklin i lider Polskiej Grupy Badaczy Przepuklin. Od roku 2009 tworzył centrum leczenia przepuklin i edukacji w herniologii w Pucku gdzie pracował do 2018 roku. W ostatnich trzech latach prowadzi własny zespół przepuklinowy w szpitalu Swissmed w Gdańsku. Kontynuuje również nauczanie studentów w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Był członkiem zarządów Sekcji Wideochirurgii i Sekcji Herniologii Towarzystwa Chirurgów Polskich (Obecnie Przewodniczący Sekcji) i Sekretarzem ds. nauki Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego (EHS). W roku 2009 współtworzył Krajowy Rejestr Operacji Przepuklin Pachwiny (KROPP). Od roku 2009 kierownik konsorcjum naukowego GUMed i PG w realizowanym z funduszy UE programie „Poprawa jakości leczenia przepuklin brzusznych za pomocą implantów syntetycznych."
Prof. Śmietański jest autorem lub współautorem ponad 70 prac w czasopismach naukowych i redaktorem Polskiego Standardu Leczenia Przepuklin Pachwiny. Wykładał na zaproszenie w wielu krajach Unii Europejskiej, USA, Rosji i Chinach. W latach 1999-2003 współpracownik EU Hernia Trialists Collaboration, a w roku 2009 współtwórca Europejskiego Standardu Leczenia Przepuklin Pachwiny i klasyfikacji przepuklin brzusznych EHS, w latach 2017-2019 jeden z liderów utworzenia światowego standardu leczenia przepuklin pachwiny (najczęściej cytowane prace w literaturze dotyczącej leczenia przepuklin w ostatnich 3 latach na świecie) . Do roku 2020 Wicedyrektor Europejskiego Rejestru Operacji Przepuklin Brzusznych (EuraHS).
Wśród głównych projektów wymienić należy: Polska Grupa Badaczy
W roku 2020 obronił tytuł magistra na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby i Intermediów w pracowni Prof. Grzegorza Klamana. Autor ponad 20 wystaw indywidualnych i zbiorowych.
Więcej informacji: www.smietanski.info
Inżynier mechanik, absolwent Politechniki Krakowskiej. W początkach kariery naukowej zajmował się układami nadzorowania procesów wytwarzania z zastosowaniem sztucznej inteligencji (doktorat z zakresu zastosowania sieci neuronowych – 1997 rok). Następnie podjął tematykę modelowania komputerowego w systemach inżynierii odwrotnej i ich zastosowania w medycynie (habilitacja - 2009 rok), którą zajmuje się do dnia dzisiejszego.
Jest współautorem - we współpracy m.in. z firmą Tricomed S.A. - indywidualnie dopasowanych protez kości czaszki (Codubix dostosowany), protez dna oczodołu (Codubix oczodół 3D), wyrobów uciskowych do rehabilitacji blizn pooparzeniowych (Codopress), implantów przepuklinowych (Optomesh 3D ILAM).
Aktualnie zajmuje się komputerowym modelowaniem przepływu powietrza w otolaryngologii.
Jest profesorem Politechniki Krakowskiej, prowadzącym zajęcia dydaktyczne ze studentami, promotorem prac inżynierskich, magisterskich i doktorskich.
Hobbistycznie jest konstruktorem i pilotem dronów wyścigowych.
Absolwent Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej – kierunku Inżynieria Środowiska. W 2008 roku uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w zakresie Inżynierii Chemicznej. W 2020 roku otrzymał tytuł dr hab. nauk inżynieryjno-technicznych w zakresie Inżynierii Materiałowej. Ukończył także w 2001 Chemical Engineering International Summer School w Dortmundzie.
Przez całą karierę zawodową związany z branżą medyczną i farmaceutyczną w zakresie rozwoju produktu i wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Od 2008 roku na stałe związany ze Spółką TRICOMED SA, gdzie od 2012 roku zatrudniony jest na stanowisku Prezesa Zarządu.
Od 2019 roku Członek Rady Instytutu Sieci Badawczej Łukasiewicza – Instytut Włókiennictwa w Łodzi. W 2018 roku uczestniczył w panelu eksperckim dla Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dedykowanemu programowi sektorowemu INNOTEXTILE dotyczącemu branży włókienniczej. W 2016 roku powołany na Członka Rady Innowacji Województwa Łódzkiego przez Marszałka Województwa Łódzkiego. Współorganizator i członek Rady Programowej Targów Technicznych Wyrobów Włókienniczych INNOVATEX.
Uczestnik, prelegent na konferencjach, kongresach branżowych zarówno w kraju jaki za granicą. Twórca, współtwórca wielu wdrożonych produktów i technologii, które zostały nagrodzone krajowymi i międzynarodowymi medalami oraz wyróżnieniami m.in.:
Dr hab. inż. Sujka jest autorem i współautorem ponad 40 prac w czasopismach naukowych oraz współtwórcą 8 patentów. Do najważniejszych patentów należą:
Kierował wieloma projektami badawczymi, które uzyskały dofinansowanie ze środków krajowych w ramach konkursów organizowanych przez NCBiR a także europejskich POIR Horyzont 2020. Wśród głównych projektów wymienić należy:
Realizował i kierował również projektami komercyjnymi m. in.:
W 2019 roku otrzymał nominację w konkursie "Osobowość Roku 2019" w kategorii Biznes, przyznawaną przez Kapitułę Redakcji "Dziennika Łódzkiego" i "Expressu Ilustrowanego" zajmując II miejsce w Łodzi. Został również wyróżniony wśród 10 najlepszych mikro i małych przedsiębiorców w konkursie "Menadżer Roku Regionu Łódzkiego 2019".